Yenikapı Adak Kurban : Et Yıkannır mı ?

23 Kasım , 2020admin
Yenikapı Adak Kurban : Et Yıkannır mı ?

Etin pişirmeden önce yıkanıp yıkanmayacağı konusunda fikir ayrılıkları bulunur. Bazılarına göre çiğ et yıkanmaz, yıkanırsa etin kalitesi bozulur. Bazısına göre ise muhakkak yıkanmalıdır. Uzmanlar çiğ etin yıkanabileceğini fakat bunun fazladan bir hijyen sağlamayacağını söylüyorlar.

Eğer eti yıkamadan pişirmek içinize sinmiyorsa sudan geçirebilirsiniz. Kırmızı at gibi tavuk eti de yıkanabilir.  Et yıkanır mı ? diye soranlar olduğu gibi Kıyma yıkanır mı? diye de merak edenler olabilir, yıkayanlar olabilir tabiki fakat kıymanın yıkanması çok da mantıklı bir hareket değildir.

Et pişirilirken hijyen konusunda şu yapılabilinir.  İçinizi rahat tutmak için mevzuda tavuk ise riskli bir yiyecek olduğundan önceden depouillage yapılabilir. Buna kısaca kefini almak da diyebiliriz.

Depouillage: Pişirme yada haşlama yapılırken üzerine çıkan köpüklerin kevgirle vs. alınma işlemidir.

Kırmızı etin yıkanması konusunda yapılan açıklama şöyle; Eti işlemeye başlamadan önce etin iyice soğumasının ve donmasının beklenmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Kamil Bostan, “Kesimden sonra et koyu kırmızı renktedir. Soğurken ve havalandırılırken et, zamanla arzu edilen canlı kırmızı renge döner. Eti işlemek için doğru zaman bu zamandır. Yani kesimden yaklaşık 3-4 saat sonrasıdır. Eti işlerken kirli yüzeylere karşılaşılırsa bu kısımları yıkanmak yerine kesilmeli. Yıkama hem kirlilik içindeki bakterileri bütün her yere yayar, hem de eti ıslattığı için bakterilerin rahat çoğalması için en uygun zemini oluşturur” dedi. [ Yenikapı adak kurban ]

Gerek Kurban Bayramı’nda, gerekse de diğer günlerde kırmızı et tüketiminde kemiklerin değerlendirilmediğine dikkat çeken Bostan, “Hayvanın kemikleri muhakkak parçalanmalı ve haşlanmalıdır. Zira bu haşlama işleminden sonra soğuma sürecinde kemik ve yağ tabakasının altında kalan ve jelleşen kısım, besin açısından son derece faydalıdır. Bu kısım yemeklerde rahatlıkla kullanılabilir ve yemeğe lezzet de katar” ifadelerini kullandı. Bostan, olgunlaşmamış kurban etinin hiçbir zaman diğer günlerde kasaptan alınan et gibi lezzetli ve yumuşak olamayacağını da sözlerine ekledi.