Sefaköy Adak Kurban : Ev Yoğurdu Sünüyor mu?

13 Kasım , 2020admin
Sefaköy Adak Kurban : Ev Yoğurdu Sünüyor mu?

Evde yapılan yoğurt neden süner?


Yoğurdun sünmemesi için mayalanmasından başlayıp sütün kalitesi ve sıcaklığı gibi birçok faktör, yoğurtta sünmeye sebep olur. Yoğurt neden sakız gibi uzar, yoğurt neden sümüksü olur, mayalanan yoğurt neden uzar veya ev yoğurdu neden uzar diyorsan mutlaka dikkat etmeniz gereken sebepler vardır.

Kadınlar eskiden köy yaşam şartları dolayısı ile yiyeceklerinin birçoğunu ev de kendileri yapmaktaydı. Ekmek, yoğurt, salça, reçel gibi ve bu tarz birçok yiyeceği hazırlar en doğal hali ile yerlerdi. Tabi ki bu saye de hastalıklar da normal olarak az seviye de olurdu. Çünkü unutmamalıyız ki doğal yiyecekler ile beslenmek her zaman insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Günümüz de de sağlığına dikkat eden birçok kadın bu tarz yiyecekleri dışarıdan hazır katkı maddeli olarak satın almak yerine kendi evlerinde en doğal hali ile kendileri hazırlamayı ve ellerinden geldiğince daha sağlıklı beslenmeyi tercih ediyor. [ Sefaköy adak kurban ]

Ancak bu yiyecekleri ev de doğal olarak hazırlamak söylendiği kadar kolay değil. Biraz el becerisi, yemek bilgisi, mutfak yeteneği ve yapma isteği gerekli. Mesela ev de doğal yoğurt yapmayı baz alırsak, ev de doğal yoğurt yapmak sanıldığı kadar da kolay değildir. Yoğurdu mayalamak bilgi ve beceri ister bazen yoğurdun mayası tutmaz, bazen yoğurt süner ya da bazen hazırladığınız yoğurt ekşir bu ve bunlar gibi bazı problemlerden dolayı ev de doğal yoğurt yapılamayabilir.

Peki, evde doğal bir yoğurt nasıl mayalanır? Evde doğal yoğurt mayalamak için öncelikle doğal inek sütünü iyice kaynatmalısınız. Ardından kaynayan sütü derin bir cam kavanoza dökmelisiniz. Cam kapta mayalanacak olan yoğurt diğerlerine göre hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli olur. Ardından hafif ılınmasını bekleyelim. Hafif ılınan süte bir kaşık doğal yoğurt ilave ederek cam kavanozun ağzı sıkıca hava almayacak bir şekil de kapatılmalıdır.

Sütün fazlalığına göre mayalamak için koyduğunuz yoğurdu arttırabilirsiniz. Bir kaşık yoğurt 3-4 kilogram süte kullanılabilir. Ardından kapağını sıkıca kapadığınız kavanozları fırının içerisine koyup sabaha kadar hiç açmadan bekletmelisiniz. Koyduğunuz fırın sıcak olmamalı ya da herhangi bir dereceye yükseltilmemeli buradaki amaç kapalı ve karanlık bir yer de yoğurdun mayalanmasıdır.

Ertesi gün yoğurdunuz hazır olacak ama önce dolaba kaldırmalı ve iyice donmasını beklemelisiniz. Dolapta da 2-3 saat bekledikten sonra yenilebilir. Afiyet olsun