Ortaköy Adak Kurban

13 Şubat , 2019admin
Ortaköy Adak Kurban

Koyunlar, ahır bulunan evlerde yetiştirilebilmektedir. Koyunlar dayanıklı hayvan oldukları için ve zor hava şartlarına dayanıklı olabilirler. Koyun almak istediğinizde mutlaka sertifikalı olan koyun üreticisinden alım yaparsanız daha sağlıklı olabilir. Kaç adet alacağınızı bakım yapacağınız alanın bulunduğu durumuna göre ayarlanabilir. Ortaköy adak kurban koyunlarına bakım yapmak belirli dönemlerde yavrulayacak olan dişi koyunlar ve kuzular için de özel bir zaman gerektirmektedir. Ayrıca koyunları düzenli şekilde kırkma ve ilaçlama yapılacağı için , belli bir veterinerle sürekli temas halinde olmak gerekecektir. Saman önemli olacağı için onun da fiyat bilgisine mutlaka sahip olmak gerekir. Koyun şampuanları ve yünleri için gerekli malzemelerin seçilip alınması ve bunlarla düzenli olarak uğraşılması da gereklidir.

KOYUNLARDA BESLENME

Koyunların yeşil alanlarda otlatılması onlar için  en iyi beslenme şeklidir. Fakat kuraklık olduğu dönemlerde ve yeterli yeşil alanların olmadığı zamanlarda yemlenmeleri gerekecektir. Yemler düzenli verilmeli, sulakları her zaman temiz ve suyla dolu olması çok önemlidir. Meraların bol bol floralı olması koyun besiciliği için yine önemli konulardandır. Bir de kuzulayan dişileri ve kuzularını yabani hayvanlardan ve köpeklerden korumak gereklidir. Bazı insanlar bunun için çoban köpeği kullanarak, yavruları yabani hayvan tehlikesinden koruyup, sürüye saldırmasını önlemektedir.

KOYUN ÇEŞİTLERİ

Koyun çeşitleri 200’den fazladır ve hepsinin farklı farklı özellikleri vardır. Kuyruk yapısına göre, verimine göre ya da yapağı tipine göre sınıflandırılan koyunlardan en yaygın olanları; etçil ırklar, sütçü ırklar, yapağı ırklar olarak gruplara ayrılır.

KUZULAYAN KOYUNLAR

Kuzulayan koyunlar, 6 hafta boyunca süt verirler ve kuzular ne kadar kalabalık bir sürü olursa olsun mutlaka annelerini bulabilirler. Dişi koyunlar 8 aydan sonra erkek koyunlar ise 6 aydan sonra çiftleşmek için hazır hale gelebilirler. Koyunlar sadece 5 ay gebelik süresi geçirirler. Bu da bir koyunda bir yıl içinde ya bir adet ya da ikiz olduğu durumlarda  iki adet kuzulayacağı anlamına gelmektedir. İkiz doğum kalıtsaldır.