Küçükçekmece Adak Kurban : Taze Et Nasıl Muhafaza Edilir?

14 Kasım , 2020admin
Küçükçekmece Adak Kurban : Taze Et Nasıl Muhafaza Edilir?

Kurban kesiminin hemen ardından etlerin nasıl saklanılması gerektiği hakkında açıklama yapan Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazıl Yalçındağ "Mümkünse hayvan soğuduktan, ölüm katılığına vardığında parçalanmalıdır. Eğer yeterince zaman yoksa, sıcakken parçalama mecburiyeti doğmuşsa, naylon torbalara konulan etler, eve gider gitmez naylon torbalardan çıkarılmalı, serin ve gölge bir yerde birbirine değmeyecek bir şekilde sergilenmelidir." ifadesinde bulundu.

Buzdolabında saklanmak üzere poşete konulacak olan etlere gelince ise bu işlem öncesinde etlerin mutlaka soğuması gerekir. [ Küçükçekmece adak kurban ]

Çevre sağlığı yönünden de kesimi takiben ortaya çıkan kan, mide ve bağırsak içeriği önemlidir. Bunların gelişi güzel bir şekilde çevreye atılmaması ve akarsulara dökülmemesi gerekmektedir.

Ayrıca bunların ve hastalık taşıyan diğer iç organların (karaciğer ve akciğer gibi) köpek ve kedilere verilmemesi gerekir. Bütün bunlar usulüne uygun bir şekilde yok edilmeli veya derin çukurlara gömülmelidir. Hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, karkasın parçalanması, etin nakli, korunulması, pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında kişisel temizlik kuralları ihmal edilmemelidir.

 Ete hava, hayvanı kesen kişiler veya kullanılan kaplar vs. yoluyla gerçekleşecek bulaşmayı önlemek amacıyla temiz bıçak ve malzemeler kullanılması, etlerin konulacağı kapların iyice yıkanmış, kurban kesen kişilerin ellerini iyice yıkaması ve kesim sırasında hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekir.

Parçalama işlemi ile birlikte ette olan yada çevreden bulaşabilecek mikroorganizma sayısında yükselme olacağından, etin mümkün olduğu kadar büyük parçalara ayrılması ve hemen soğutulması gerekir. Etin kıyma haline getirilip saklanması etin yüzey alanını genişletmeye ve etsuyunun da mikroorganizmalar için üremeleri için en uygun bir besiyeri haline getirdiği unutulmamalıdır. En uygun olanı et tüketilmeden hemen önce kıyma haline getirilmesidir.

Etlerin kesim sonrasında hemen kapalı ortamlara alınarak soğutulması ve parçalama işlemini müteakip en fazla +4 °C, +5 °C sıcaklıkta bekletilmesi gerekir. Hemen tüketilmeyecek etler soğukta bekletilmeli, derin dondurucuya konulmalı veya kavurma yapılarak muhafaza edilmelidir. Sakatat ile etlerin aynı ortamda bulundurulmaması ya da muhafaza edilmemesi gerekir. Mikroorganizma açısından farklı yapılara sahip olduğundan ve birbirine bulaştıracağından dolayı yanyana konmamalıdır.