KOYUN IRKLARI Bölüm -2 ( ADAKLIK KURBAN )

29 Mart , 2019admin
KOYUN IRKLARI Bölüm -2  ( ADAKLIK KURBAN )

HERİK

Akkaraman ve Morkaraman koyunlarının, Karayaka koçlarıyla melezlenmesiyle elde edilmiş yarım yağlı kuyruklu ve kaba tüylü bir koyun türüdür. Vücut ve baş orta büyüklükte olup erkeklerde burun dışbükeydir. Boyun ve bacaklar orta uzunluktadır. Tüyleri çoğunluk olarak beyaz renktir, kahverengi -siyah olanlarlada karşılaşılır. Vücudun tüysüz kısımları olan; baş ve bacaklarda siyah - kahverengi kırçıllık ya da benekler görülebilir. Çoğunluk olarak erkekler boynuzlu dişiler boynuzsuzdur. Boynuz, erkeklerde baştan öne ve yana doğru açılan kıvrımlı ve kuvvetli, dişilerde ise cılızdır. [ avcılar adak kurban ]

Kuyruk vücuda bağlantı noktasında geniş, aşağıya indikçe daralır. Kuyruğun geniş kısmı genel olarak düz olup, bazılarında iki parçalı yapıyı andıran oluk görülür. Kuyruk ucu genel olarak yağlıdır. Hırçın ve tedirgin yapılıdır. Dışarıdan gelecek en ufak uyarıya bile hassastır. Sıcağa karşı çok duyarlı olup, yağışlı ve nemli hava şartlarına uyum sağlamıştır.


HEMŞİN

Vücut güçlü ve orta büyüklüktedir. Çoğunluk olarak boyun kısa, göğüs ona göre daha dar, bacaklar orta yüksekliktedir. Küçük kulaklıdır. Kulaksız koyunlar da olabilmektedir. Vücut rengi genellikle siyahtan kahverengiye kadar değişmekte ve kirli beyaz olanlarına da rastlanmaktadır. Beyaz renkli olanlarda göz kenarları, alın ve bacaklarda siyah kurçıllamalar bulunabilmektedir.

Yüz ve baş genel olarak tüylüdür. Arka bacaklar ince yapağı ile kaplıdır. Genellikle boynuzsuzdur. Boynuzu olan erkeklerde boynuz büyük ve helezonidir. Dişilerde zayıf boynuz görülebilir. Kuyruk yapısı tek parça olup dip kısmı geniş, tarsal bölgesine doğru daralır ve uç kısmında ince bir parça bulunur.

Yerli ırklar arasında en uzun kuyruk yapısına sahip olan türdür. Engebeli ve kayalık bölgelerde yürüme ve tırmanma yeteneği çok iyidir. Yüksek rakımlı ve fakir meraları çok iyi değerlendirir. Dayanıklılık, yaşama gücü ve kötü çevre koşullarına uyum sağlama yeteneği oldukça yüksektir. Analık ve sürü içgüdüsü yüksek, hırçın tabiatlıdır. [ bahçelievler adak kurban ]

Yağışlı ve nemli Doğu Karadeniz iklimine iyi adapte olmuştur. Yüksek ve dağlık bölge meralarını çok iyi değerlendirir. Karlı dönemlerde açık veya bir tarafı kapalı ağıllarda barındırılır. Bu dönemde besleme kaba yem ağırlıklıdır.