Güngören Adak Kurban : Koyun Sütüyle Yoğurt

9 Kasım , 2020admin
Güngören Adak Kurban : Koyun Sütüyle Yoğurt

Koyun sütü ineklerin sütünü kullanılarak yapılan geleneksel yoğurda iyi bir alternatiftir. Koyun sütü insanlar tarafından tüketilen ilk süt çeşitlerindendir. Koyun sütünden yapılmış yoğurtlar pek çok faydalı besin maddesinin içermesinin yanı sıra, çok lezzetli de bir yoğurt çeşididir.

Keçi yoğurdunda bulunan probiyotik bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte önemli rol oynar.
Koyun sütünden yapılan yoğurt sade olarak yenilebildiği gibi içine meyve, yulaf vb yiyecekler katılarak da tüketilebilir.

Beslenme açısından, koyun sütünden yapılan yoğurt, normal yoğurdun faydalarının çoğunu sunar. Porsiyon başına, inek sütünden yapılmış yoğurtla, koyun sütü yoğurdu, kalori, kalsiyum ve vitamin içeriği ile neredeyse hemen hemen aynı gibidir.

Koyun sütü ile yapılan yoğurt yüksek miktarda B vitamini ve protein içerir. [ Güngören adak kurban ]

100 gram koyun yoğurdundaki kalsiyum miktarı 240 mg, aynı miktar inek yoğurdunda ise 150 mg kalsiyum bulunur. Yüksek kalsiyum içeriği ile dişler ve kemikler için çok faydalıdır.

Normal, (inek sütüyle yapılan) yoğurttan daha fazla yağ içerir (100 gramda 7.3 gr) , ancak bu yağ zeytinyağı ve fındıkta bulunan yağlar gibi sağlıklı kabul edilir. Yağsız keçi sütü yoğurdunda ise 100gr. da sadece 42 kalori vardır.

Laktoz intoleransı veya süt alerjisi olan kişiler için, koyun sütü yoğurdu doğal olarak homojenize edildiğinden ve küçük yağ globülleri içeriğinden sindirim açısından diğer yoğurt türlerinden daha kolay olabilir.

Koyun veya keçi sütünden mayalanan yoğurt inek sütü alerjisi olan insanlar için de faydalı besinler içeren alternatif olabilen mükemmel iyi bir kaynaktır.