Güneşli Adak Kurban : Kurban Ve Takva

2 Temmuz , 2020admin
Güneşli Adak Kurban : Kurban Ve Takva

Kurban bayramı her yıl bütün müslümanların , kurban kesme ibadetini uyguladığı gündür. Ramazan bayramı ve Kurban bayramı olmak üzere iki tane dini bayram vardır. Kurban kesmenin tarihi Hz. Adem’e kadar dayanmaktadır. Zilhicce ayının 10 undan itibaren 4 gün boyunca kutlanır. Zilhiccenin dokuzuncu gününe “arefe” denir. Onuncu, onbirinci ve onikinci günlerine ise “ Eyyâm-ı nahr” denir.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ NE ZAMAN?

Kurban bayramı tatillerini şimdiden planlayıp, izinlerini ona göre ayarlayan çalışan kesim,sık sık tatilin ne zaman olacağını araştırmaktadır.
Kurban, maddi açıdan fedakarlığı ve her yönüyle ibfak etmeyi gerektiren bir ibadet çeşidi olduğu için insan nefsine zor ve ağır gelir. Bundan dolayı Rasulullah ﷺ müslümanlara, yaptıkları ibadetlerin sevabını düşünerek müsterih olmalarını tavsiye etmektedir. [ Güneşli adak kurban ]

KURBAN VE TAKVA

Hz. Ademin oğlu Kabil’in gönülsüz şekilde takdim ettiği kurbanı kabul görmeyince, kardeşi Habil’e “ Andolsun ki seni öldüreceğim” demişti. Bunun üzerine Habil’in ona cevabı çok manidar olmuştur: “Allah ancak takva sahiplerinden kabul eder”  (Maide5/27).

Burdan anlaşılmaktadır ki kurban ile takva arasında çok sıkı bir ilişki olduğu görülmektedir. Kurbanı sadece takva sahibi olan kişiler gönül rahatlığı ve iç huzuruyla kesebilir. Kurban, kesen sahibini takva duygularıyla Allah’a ﷻ yakınlaştırmaktadır. Allah ﷻ katında en değerli insan da, en fazla takva sahibi olan kişilerdir.(Hucurat 49/13) Ayrıca Allah ﷻ , kendi emri olduğundan ve rızası olduğundan dolayı kesilen kurbanı kabul eder.

Bütün ibadetlerde olduğu gibi,  kurban ibadetinde de aslolan takvâ ve tâzim hisleridir, samimiyettir. Bunun için de kesilen hayvanların besili ve sağlam olması, rksik ve kusuru olmaması gerekir.