Güneşli Adak Kurban : Evde Kıyma Çekme

18 Kasım , 2020admin
Güneşli Adak Kurban : Evde Kıyma Çekme

EVDE KIYMA NASIL ÇEKİLİR?

Kurban Bayramında ve normal zamanlarda koyun vs kesildiğinde eti değerlendirmenin en kolay ve lezzetli yolu kıyma çekmektir. Çocuklar içinde yemesi hem lezzetli hem de kolay olan, ana yemekten çorbaya kadar bir çok tarifte kullanılan kıyma nasıl çekilir? Bunun için ufak bir kıyma makinesi alarak istediğiniz zaman taze kıyma çekebilirsiniz.
Kıyma çekme işlemine başlamadan önce etin güzel seçilmesi gerekir. Özellikle sinirsiz et olması tavsiye edilir. Et seçerken hayvanın döş kısmından hafif yağlı ve pembeliğini kaybetmemiş olmasına dikkat etmelisiniz. Eti bir gece dolapta dinlendirerek daha kolay çekilmesini ve daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. 

Eti zeytinyağında marine şeklinde ya da olduğu gibi dinlendirebilirsiniz. Kıyma yapmak için eti dinlendirmek illa da gerekli değildir. Fakat dinlendiği zaman en lezzetli kıyma olacaktır. 

Bir gece dinlendirdiğiniz eti kuşbaşından biraz büyük olacak şekilde parçalara ayırın. Dilimlediğiniz eti bir kez yıkayın. Etleri 4-5 tane olacak şekilde kıyma makinesini koyun. Bir kez çektirdiğiniz kıymayı tekrar et yuvasına koyarak ikinci defa çekin. [ Güneşli adak kurban ]

İki kez çekilmiş kıymanın lezzeti artar ve dokusu daha yumuşak olur. Kalan tüm etleri de azar azar ekleyip ikişer kez geçirdikten sonra kıymanız hazır olmuş olur. 
Hazırladığınız kıymayı parçalara ayırarak buzdolabı poşetlerine yassı olacak şekilde koyup buzlukta saklayabilir ya da hemen yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Genellikle buzdolabında muhafaza edilen kıyma eğer buzluysa buzlarının çözüldüğü anda kullanılması gerekir. Çünkü çözülen kıyma tekrar buzdolabına konulduğunda bakteri üretmeye başlar. Bu sebeple kıyma ne kadar kullanılacaksa o kadarı buzdolabından çıkarılmalı. Bunu sağlamak için şu adımları izleyebilirsiniz.

-Aldığınız kıymaları eşit parçalara bölelim.
-Bu parçaları buzdolabı poşetlerinin içine yerleştirelim.
-Elimizle kıymayı, poşetin içinde ince bir tabaka haline gelecek şekilde bastıralım. Kıymalar ne kadar ince ve yassı olursa çözülmeleri de o kadar kolay olur.
-Bu işlemlerin ardından kıymaların üzerine satın alındıkları tarihleri yazmayı unutmayalım.
-Hazırladığınız kıyma poşetlerini buzdolabının dondurucu kısmında muhafaza edin.

Bu işlemler sayesinden kıymanın kullanacağınız kadarını çözülmeye bırakabilirsiniz. Bu şekilde kıymanın bakteri üretmesinin önüne geçmiş olursunuz.