Beşyüzevler Adak Kurban : Yün Halının Özelliği

2 Aralık , 2020admin
Beşyüzevler Adak Kurban : Yün Halının Özelliği

Yün Halı Nedir?


 Halı deyince akla yünden yapılmış halı gelir. Yün halı tamamen sağlıklı ve konforlu bir yaşam ortamı oluşturur. Yün halı elyaflar içerisinde en pahalı olanıdır ve bu yüzden sadece lüks halılarda ve parça halılarda kullanılır. Yün elyaf, yoğun halılarda kullanıldığı ve yumuşaklık hissi yarattığı için beğeni kazanmıştır. Yün elyaflı halı alırken, halının yoğun olduğundan emin olun.
 
Halı üretiminde bilinen en nitelikli elyaf olan Yün, halı elyaflarının karşılaştırılmasında bir standart oluşturmaktadır. Oldukça iyi aşınma direncine sahip olan yün bu nedenle dayanıklıdır ve ayrıca esnektir.
Alev almaya da yüksek direnç gösteren bir elyaf olan yün, statik enerji üretmemektedir. Yani elektriklenme yapmaz. Yün elyafının Leke Koruma konusundaki performansı polyamid elyafında olduğu gibi yüksektir.
 
Fakat yün elyafının maliyeti, kullanıcıda yumuşaklık ve konfor hissi uyandırması ve dayanıklılık konusundaki yüksek performansı nedeniyle diğer elyaf çeşitlerine göre oldukça yüksektir. [ Beşyüzevler adak kurban ]

Yün ve Polyamid (naylon) bir arada kullanıldığında çok daha güzel bir görünüm elde edildiği gibi yünün konforu ile polyamidin (naylonun) uzun ömürlülüğü birleştirilmiş olmakta ve bu karışım oranlarına göre alternatif ürünler geliştirilebilmektedir. Akrilik ve Polipropilen ya da naylon ve polipropilen de oldukça yaygın kombinasyonlardır. Ancak bu bileşimlerin ortak özelliği lekelenmeye dirençsiz oluşlarıdır. Bu karışımların oranları ve karışımda kullanılan elyafların özellikleri, yeni ürünlerin niteliklerinin belirlenmesinde ki en önemli şartlardır.
 
Kullandıkça renkleri parlayan ve güzelleşen, koku yapmayan, canlı doğal bir elyaftır. Yün elyafı, aşınmaya ve tahrişe karşı son derece dayanıklıdır. Yün halının, ateş karşısında tutuşma hızı diğer halılara (akrilik, polipropilen ve diğerleri) göre daha düşüktür, alev almaz. Fazla nemi alır, gerektiğinde geri verir. Yün halı, serili oldukları kapalı yerlerde havanın kurumasını bir oranda önleyerek regülatör görevi yapar. Yün halı, diğerlerine göre daha az toz tutar. Ezilmez (ağır cisimlerin yerleri değişince elyaf kendini toplar.) Yün halı, sentetik halılarda oluşan statik elektriklenmeyi yapmaz, Koku yapmaz, koku barındırmaz. Yün halı, çabuk tozlanmaz. Natürel veya beyaz sabun ile kolay temizlenir. Yün halı, ses emicidir bir nevi ses yalıtımıdır. Kalitesinin seçimi, renk seçimi kadar önemlidir. Bütün halılar ilk döşendikleri zaman güzel ve yeni görünür, aradan geçen birkaç yıllık süreden sonra dokuma yün halının farkı ortaya çıkar. Hav ağırlığı, m²’ye düşen elyafın ağırlığı ile ölçülür. Elyafın sıklığı halının kalıcılığını etkiler. Yoğunluğu fazla halılar aşınmaya ve düzleşmeye daha dayanıklıdır. Diğer elyaflar arasında yün en pahalı olanıdır ve bu yüzden sadece lüks halılarda ve parça halılarda kullanılır.