Taksim Adak Kurban

10 Şubat , 2019admin
Taksim Adak Kurban

Evde koyun peyniri yaparken peynirinizi iki farklı şekilde elde edilebilir. Maya kullanarak yapılabileceği gibi peynir mayasız olarak da hazırlanabilir. Maya kullanılacağı zaman güvenilir mayası olan bir yakından da istenebilir, yöresel ürünler satan yerlerden de “peynir mayası” denilerek alınabilir. Mayasız yapılmak istendiğinde yapım aşaması biraz daha uzun olur. Böyle olunca da peynir altı suyu,  Taksim adak kurban ile limon ya da sirke gibi malzemeler kullanılabilir. Yani maya olsa da olmasa da harika peynirler yapmak mümkündür. Endişe etmeye hiç gerek yok.

Bazen sütün yapısından ötürü, sıcaklığın dengesizliğinden ötürü sütlerimiz kaynatırken kesilir. Sütleri bu aşamada dökmek yerine, onlardan misler gibi lor peynirleri yapılabilir. Lor peyniri, diğer peynirlere göre daha az yağlı olduğu için daha az kaloriye sahiptir. Özellikle diyet yapanlar ve kilosunu kontrol altında tutmak isteyenler için lor peyniri tüketmek çok iyi ve doğru bir karar olacaktır.

LOR PEYNİRİNİN YAPILIŞI

Sütü derin bir tencerenin içerisine aktarın ve kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Sütünüz kaynamaya başlasın. Ardından limon suyu ya da sirke ilave edin ve karıştırın. Sütünüzde kesilmeler, parçalanmalar gözlemlemeye başlayacaksınız.Bu kesilmeleri görmeye başladıktan sonra birkaç dakika daha kaynatın. Kevgir yardımıyla peynirleri kenara doğru toplamaya başlayın.

Tüm peynirleri sonra temiz bir tülbentin üzerine alın. Tülbentin altına süzgeç yerleştirin. Süzgeç ve tülbenti derin bir kabın üzerine oturtun. Suyunu güzelce sıkın. Bu şekilde tüm suyu süzülene kadar tülbentin içerisinde bekletin. Tatlandırmak isterseniz bu aşamada tuz ilave edin. Bütün suyu iyice süzülünce peynir hazır olmuş olur. İsteğe göre zeytinyağı ve kekikle tatlandırılabilir. İçinde koruyucu madde olmadığından dolayı çabuk bozulabileceği için bir kaç günde tüketilmesi tavsiye edilir.