Kurbanlık Tosun Irkları

18 Mart , 2019admin
Kurbanlık Tosun Irkları

ETÇİ SIĞIR IRKLARI

Etçi sığır ırkları sadece et verimi yönünden geliştirilmiştir. Bu ırkların sütleri ticari amaç için kullanılmaz ve genelde o niyetle sağılmaz. Sadece buzağılarına yetecek kadar süt vermeleri yeterli görülür ve ellenmez. Eti için üretilen bu ırklar özellikle geniş otlak, mera ve çayırlara sahip olan ülkelerde tercih ediliyor. [ avcılara adak kurban ]

BELÇİKA MAVİSİ

Belçikanın kendine has özel bir tür sığırıdır. Belçika mavisinin heykelimsi, yoğun kaslı bir görüntüsü vardır. Çift kaslı olarak da bilinir. Çift kaslı oluşu kalıtsal bir durumdur ve kas hücrelerinin hacminin artışı yerine kas hücrelerinin (iplikçiklerinin) sayısının artmasıyla oluşan bir durumdur.
Bu genetiksel durum “Piedmontese” türü sığırlarda da bulunur. Her iki türdeki sığırların da yaratılışından yemi kasa çevirmede üstün yetenekleri vardır. Bu sebepten bu tür soğırların etlerindeki yağ oranı çok düşüktür. Belçika mavisi ismini türün tipik gri-mavi alaca görüntüsünden almıştır. Ama bazen kılları beyazdan siyaha kadar farklılık gösterebilir.

ANGUS

Anavatanı askan İskoçya'dır. Angus ırkının en önemli özelliklerinden biri etinin kalitesidir. Amerika birleşik devletlerinde etçi sığır ırklarının çoğunluğunu angus sığırları oluşturmaktadır. 

Çünkü diğer etçi ırklarına göre angus ırkının et kalitesi daha yüksektir. Angus etinin tercih edilmesindeki sebep et yağ oranının daha düşük olmasıdır. Diğer ırklarda yağ oranı %35-36 lara kadar varırken angus etinde bu oran %6-7 kafardır. Angus etinde mermerleşme (yağın kas lifleri arasındaki dağılımı ) en iyi şekildedir.

BRAHMAN

Brahman sığırı Hindistan kökenli olup "Bos indicus" türünden gelmiştir. Çok iyi bir yaşam kabiliyetine sahiptir. Az beslenmede, hastalıkta, zor hava şartlarında ve bakımsızlığa çok dayanıklıdır. Çok sağlamdır. Bütün bunlardan dolayı yerli halk bu sığır ırkına "Hindistan'ın kutsal ineği" derler. 
En belirgin özelliği boyun'un üzerindeki hörgücüdür. Gri, hatta kırmızı ve siyah'a yaklaşan renklerde olurlar. Ama çoğunlukla gri olurlar. Erkekler 1-2 ton daha koyu renktedirler. Köklü ve gelişmiş boynuzlara sahiptir.

BRANGUS

Brangus ırkı 1912'de Amerika'daki yetiştiriciler tarafından, Brahman ırkı ve Angus ırkı sığır'dan oluşturulmuştur. Buradaki amaç Angus kadar karkas özelliği ve güçlü yapısından; Brahman kadar zor şartlara dayanıklılık özelliğinden faydalanmaktır. Rengi siyah veya kırmızıdır. Erkek ve dişileri doğuştan boynuzsuzdur.