Koyun Irkları

16 Mart , 2019admin
Koyun Irkları

ALMAN ASILLI SİYAH BAŞLI KOYUN

Alman siyah başlı et koyunu uzun yıllardır Türkiye'de çeşitli melezlemelerde kullanılmaktadır. Yerli koyunlarımızın et ve hızlı büyüme verimlerini artırmak için katkıda bulunmaktadır. Bandırma koyunu,alman siyah başlı et koyunu ve kıvırcık koyunu melezidir. Alman siyah başlı et koyununun Türkiye'de, Bandırma'da yapılan Çalışmalarda, doğum ağırlığının 4,8 kilo 60. gün sütten kesim canlı ağırlığının 23.7 kilo ve 120. gün besi sonu ağırlığının 39.1 kilo ortalama geldiği belirlenmiştir. Yetişkin koyunlar 65-80,koçlar 90-140 kilo arasıdır. Sürü koyunculuğuna oldukça uygundur. [ bağcılar adak kurban ]

KARACABEY MERİNOS KOYUNU

1935 yılında Bursa Karacabey harasına getirilen Alman Et merinosları ile Kıvırcık melezlenerek oluşturulmuştur. 
Alman et merinosu ve Kıvırcık melezlemesidir. 5. melezlemeden sonra tip sabitlenmiş ve de Karacabey Merinosu elde edilmiştir. %95 Alman Et Merinosu %5 Kıvırcık melezidir. Karacabey merinosunda vücut, baş ve ayaklar beyazdır.
Koçları boynuzlu dişileri boynuzsuzdur. Kuyruk ince ve uzundur. Yılda 2 kuzu alımına uygundur. 

ORTA ANADOLU MERİNOS KOYUNU

1952’de Konya Harasında oluşturulmuştur. Alman et Merinosları ve Akkaraman melezlemesi sonucunda oluşturulmuştur.
Doğan melez kuzular kendi aralarında seleksiyona tabii tutulmuş ve tip sabitlemesi ile Orta Anadolu Merinosu elde edilmiştir. %80 Alman Et Merinosu ve %20 Akkaraman koyununun tipine sahiptir. 
Vücüt genellikle beyaz renktedir. Kuyruk ince, yağsız ve uzundur. Yüzün yan kısımları ve bacakların iç kısımları yün ile örtülü değildir. Akkaraman ırkına göre daha iricedir.

TARGHEE KOYUNU

1900 yılların başında Amerika’da geliştirilmiştir. Rambouillet ve lincoln ve Corriedale ırkı koyunları arasında yapılan melezleme calışmalarının sonucunda bu koyun türü üretilmiştir. Etçi ve yüncü bir türdür. Targhee koyununun rengi genellikle beyaz olur. Fakat siyah ve kahverengi varyeteleri vardır. İrice yapıya sahip olan targhee koyununun, erkek ve dişileri boynuzsuzdur. Zor kış şartlarına gayet dayanıklıdır. [ başakşehir adak kurban ]