Irklar Bölüm - 6 ( Bağcılar Adak Kurban )

6 Nisan , 2019admin
Irklar Bölüm - 6 ( Bağcılar Adak Kurban )

NORDUZ KOYUNU

Yüksek yapılıdır. Boyun tamamı tüyler ile kaplıdır. Beyaz renkten sonra kül rengi daha çok olup az miktarda gri beyaz ve kahverengi beyaz renkli olanlara rastlanmaktadır. Vücudun çift yerlerinde özellikle koçbaşlı, kâküllü ve küpelilerde başta siyah lekeler görülür. Erkekler genelde boynuzlu, dişilerin yaklaşık yarısı boynuzludur. Yağlı kuyrukludur. Kuyruk üç parçalı olup üçüncü parça, birinci parçadan uzun ve aşağıya doğru sarkar.[ avcılar adak kurban ]

Sürü ve analık iç güdüsü, yürüme, otlama yeteneği ile sevk ve idare kolaydır. Yetiştirildiği bölgede dayanıklılık, yaşama gücü ve adapte olma becerisi yüksektir. Yüksek bacaklıdır. Engebeli ve eğimli arazi yapısına sahip, bitki örtüsü ve su kaynaklarınca zengin olan Norduz Bölgesindeki düşük ve yüksek otlaklarda yetiştirilmektedir.

GÖKÇEADA

Küçük yapılıdır. Vücut beyazdır, göz, ağız, burun ucu, kulak ve ayaklarda siyah kırçıllıklar görülür. Erkekler güçlü spiral boynuzlu, dişiler hep boynuzsuzdur. Yağsız,ince ve uzun kuyrukludur.Süt verimi ve yaşama gücü oldukça iyidir. Sert hava koşulları olan bölgelerde de yetiştirilebilmektedir. Çobansız sürüler halinde, yarı yaban yaşam sürer. Erken yaşta cinsel olgunluğa erişir. Hastalıklara karşı oldukça dayanıklıdır, her hangi bir aşılama programı uygulamadan rahatça yetiştirilebilir.
En çok Gökçeada (İmroz) adasında engebeli ve dağlık arazide, düşük kaliteli mera alanlarında çobansız olarak yetiştirilmektedir. Zorlu kış şartlarında barınaklara alınan koyunlara ek yemleme uygulanmaktadır. [ altınşehir adak kurban ]

ACIPAYAM

Acıpayam Tarım İşletmesinde geliştirilen tür, % 50 İvesi, % 25 Dağlıç ve %25 Doğu Friz genlerini taşır. Vücut iri yapılı, renk beyaz ve lekesizdir. Baş genelde beyaz olur fakat bazenleri kahverengi veya siyah lekeli olanlara da rastlanır. Kaba tüylüdür. Koçlar ve koyunlar genellikle boynuzsuz olur. Kuyruk tek parçalı, oval, orta büyüklükte, yağlı ve uca doğru incelerek uzanır. Zorlu çevre koşullarına dayanıklı ve hastalıklara karşı oldukça dayanıklıdır dirençlidir. Dağlıç ırkının yetiştirildiği ekstansif koşullara uyum sağlayabilir. Yağlı ve büyük kuyruklu Dağlıç'ları doğal olarak aşabilmektedir [ bağcılar adak kurban  ].