Firuzköy Adak Kurban : Evde Bıçak Bileyleme

18 Kasım , 2020admin
Firuzköy Adak Kurban : Evde Bıçak Bileyleme

EVDE BIÇAK BİLEME YÖNTEMLERİ NELERDİR VE NASIL YAPILIR?

Bıçak bileme işleminde en çok tercih edilen yöntemler bıçak bileme aletleri, masatlar ve bileme taşlarıdır.
Körelmiş bıçakları keskinleştirmenin en bilinen ve mantıklı yöntemi bilemektir. Günlük hayatta yani mutfakta kullandığınız bıçaklarınızı, bıçak bileme aletleri ya da masatlar aracılığıyla kolayca bileyebilirsiniz. Bu bileme aparatlarının kullanımı oldukça kolay ve güvenlidir. Masatlama yöntemini kullanırken, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şu; bıçağın kesici tarafının masat ile 15 - 20 derece arasında tutularak, aşağıdan uca kadar, bastırmadan bıçağınızın kendi ağırlığı ile çekmektir. [ Firuzköy adak kurban ]

Ağzı kalınlaşmış ve bir o kadar körelmiş bıçakları bilemek için ise masat yerine bıçak bileme makineleri kullanılması daha doğru ve iyi olur. Ancak bu konuda daha önce tecrübesi olmayan kişilerin bu işlemi yaparken çok dikkatli olmasında fayda var.
Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın bileme işlemi yapılırken, bıçak yüzeyinin düz bir kesim çizgisi olmalıdır. Çentikli ya da parçalı bir kenar, bıçağın kırılmasına ya da hasar almasına sebep olabilir.

Bıçak bilemek için el masatı kullanırken kendinizi yaralama ihtimaliniz çok fazladır. Bu yüzden ihtiyacınız olan en temel alet bir biley yani bileme taşı olacaktır. Bileme taşlarını oldukça uygun bir fiyata ve hemen hemen bir çok yerden satın alabilirsiniz, sizi hiç korkutmasın.

Ardından bileme taşını nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Kendinizi yaralamamak için tercih etmeniz gereken asıl bileme aracı bu olacaktır.

Sonrasında izlemeniz gereken adımlar çok basit:

- Bıçağınızı bilemeden önce bileme taşını bir süre suda bekletin. Yaklaşık 30 dakika boyunca taşı suda bekletebilirsiniz.
- Bileme taşınızı sudan çıkardıktan sonra altına bir bez koyun. Bu bez bileme taşının sabit kalmasına yardımcı olacaktır.
- Bileme taşınızın üzerine biraz su dökün. Bıçağınızı yaklaşık 20 derecelik bir açıyla taşın üzerinde tutun. Bıçağınızı ileriden geriye yani önden arkaya doğru hareket ettirin.
- Bıçağınızın bilendiğini hissetmek için parmak uçlarınızı kullanın ancak çok dikkatli olun. Bıçağın tek tarafını bitirdiğinizde diğer tarafına geçin.
- Bıçağınız keskinleşene kadar işleme devam edin. Denemek istediğinizde yanınıza bir meyve ya da sert kabuklu bir yiyecek alın ve kesin. İstediğiniz keskinliğe gelene kadar
bileylemeye devam edin.
- Bileme taşını kaldırmadan önce son bir kez sudan geçirin ve tamamen kuruduğundan emin olun.
- Bileme işlemini haftada 1 gerçekleştirin böylece bileme sürenizi kısaltmış, bıçaklarınızı sürekli keskin olarak kullanmış olursunuz.