Avcılar Adak Kurban : Kurban Etiyle Kavurma

17 Kasım , 2020admin
Avcılar Adak Kurban : Kurban Etiyle Kavurma

KAVURMA PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI


Etlerin sert ve kayış gibi olmasını istemiyorsanız içerisine katacağınız tuz ve baharatları en son eklemenizi tavsiye ederiz.
Kavurma için daha çok kullanılan et kuzu etidir. Fakat bahsi edilen kurban bayramı olduğunda kavurmanızı kuzudan da koyundan da dana etinden de rahatlıkla yapabilirsiniz. Çünkü etler taze olduğundan dolayı pişirmesi de çok kolay ve zahmetsiz olacaktır.

Koyun etinden kavurma yapacaksanız kendi yağında, çok kızgın ateşte pişirebilirsiniz. Dana etini ise yeteri kadar su ve yağ ekleyerek uzun sure pişirmeniz gerekir. Tabiki tuzu ve baharatı yine en son konulmalıdır.

Kavurma yaparken kullanacağımız etin biraz yağlı olması kavurmanın çok daha lezzetli olması için gereklidir. Bu sebeple kurban etinizi temizlerken tüm yağı almamanızda fayda var.

Kurban bayramı kavurması nasıl yumuşak olur?


Kurban bayramında kavurmayı dana etinden yapıyorsanız pişmesi ve yumuşak olması koyun etine göre biraz zor olabilir. 
Ayrıca hemen kesildiği gün değil de en azından bir gün dolapta beklemiş eti kavurma yaparsanız istediğiniz yumuşaklığı elde edebilirsiniz.
Ve ayrıca kavurma yaparken önce kızgın ateş sonra orta ateş olmasına dikkat ederseniz kavurmanız yumuşak olur.

Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) üyelerinden Koray Türk, Kurban Bayramı sofralarının vazgeçilmezi kavurmanın püf noktalarını şunları söyledi; 

Et bir gün dinlendirilmeli [ Avcılar adak kurban ]

Kavurma ikramının bayramın ilk gününde itibaren başladığını, bu nedenle etlerin dinlendirilmesine fırsat bulunamadığını anlatan Türk, ”Kuzu ve dana kavurmanın lezzetli ve yumuşak olması için etin bir gün dinlendirilmesi gerekir” dedi.

Kurban etleri, parçalara ayrıldıktan sonra serin ve temiz bir yerde 5-6 saat dinlendirilmeli. Parçalanmış etin iç kısmının sıcaklığının düşmesi için et, üstü kapatılmadan bekletilmeli.
Et dinlendirildikten sonra temiz kaplar içerisinde buzdolabında 3-4 gün, dondurularak ise (-18) 6 aya kadar saklanabilir. Dondurup çözdürülen etlerin tekrar kullanılması sağlıklı olmadığından etler, tek seferde tüketilecek büyüklükte paketlenmelidir. Çözülen et tüketilecek kadar olmalıdır.