Avcılar Adak Kurban: Çocuklar Ve Kurban

1 Temmuz , 2020admin
Avcılar Adak Kurban: Çocuklar Ve Kurban

Kurban bayramını, aileler çocuklarına çok fazla ince detay vermeden anlatabilirler. Sevgi, hoşgörü ve cömertlik duygularının üzerinde daha fazla  durulmalıdır. Paylaşma ve hoşgörünün söz konusu olduğu kurban bayramında, çocuklar kurban kesilirken izlemek isteyebilirler. 

Kesim yapılırken çocuğa izletilmesinin uygun mu değil mi diye ikilemde kalan bazı ebeveynler, sırf çocuk merak ediyor diye izlemesine müsade ederken, bazısı da sadece anlatmakla yetiniyor. Açıkçası her çocuğun yapısı birbirinden farklı olduğundan dolayı, kesilirken izlesede aynı derecede etkilenmeyebilirler. İnsanların yaşadığı  bölge ve kültür yaşantı tarzı bu konuda çok önemli rol oynar. Kırsal kesimlerede yaşayıp defalarca hayvan kesimine şahit olan bir çocukla, şehirde yaşayıp eti sadece kasap camekanlarında gören çocukların etkilenme dereceleri normal olarak aynı olmaz.

KURBAN BAYRAMININ ÇOCUKLARA EN UYGUN ANLATILIŞI NASIL OLMALIDIR? 

Küçük yaşlardaki çocukların soyut olarak düşünme yetileri yoktur. Gördükleri şeyleri kavrar ve düşünürler. Bu yüzden kurban bayramında neden hayvan kesmemiz gerektiğinin dini tarafını anlayamazlar. Bu sebepten küçük çocuklara kurban bayramıyla ilgili ayrıntılı bilgi vermek yerine, bayramın sosyalliği üzerinde durmak daha uygun olur. İnsanların bayramlarda yardımlaştığını, durumu olmayanlara et ve para yardımında bulunulduğunu , büyüklerin ziyaret edilip dualarının alındığını anlatmak daha doğru olur. Başka zamanlarda eline et geçmeyen yada zor geçen  çocukların, kurban bayramında et yiyebildiğini ve mutlu olduklarını anlatmak da gayet doğru olacaktır. [ avcılar adak kurban ]

ÇOCUKLARA BAYRAM NASIL YAŞATILMALI

Biz büyükler olarak ilk önce yapmamız gereken, çocukların bayramı doya doya ve mutlulukla yaşamaları için zemin hazırlamaktır. Bayram konulu hikayeleri, şarkı, şiir ve hadisleri araştırıp, bayram olduğu zamanlarda çocuklarla paylaşım yapmak, bayram bilincini onlara kazandırır ve hemde güzel eğlenceli vakit geçirilmiş olur. Beraber söylenilen bir bayram şarkısı, ya da büyüklerinden dinleyecekleri eğlenceli bir bayram hikayesi, hatıralarında güzel izler bırakır. Büyüdüklerinde en çok o anları hatırlarlar.

Yine büyükleri ziyaret ederken, bayram ziyaretlerinin ve büyüklerin hayır duasını almanın öneminden, bahsedilebilinir. Bayram yaklaşırken küçük hediyeler alınıp, güzel paketler yapılıp, baramda da başka çocuklara dağıtmak, bayramın paylaşmak olduğunu yaşarak anlatmış olacak önemli bir hareket olmuş olur. Bütçemizin yettiği kadarıyla, abartıya kaçmadan, çocuklarımıza bayram için kıyafet almak ve ilk defa bayram sabahı giymek için o kıyafetleri saklamak, yine onların hatırasında kalacak güzel bir anı olur. Hepimizin anısında vardır yatağının baş ucunda , bayram sabahı giyilmek üzere bekleyen parlak bir çift ayakkabı. Bu duygulardan çocuklarımızı da mahrum bırakmamalıyız..